Arrowwersum
Advertisement

Francisco Ramon – geniusz mechanicznej inżynierii pracujący dawniej w S.T.A.R. Labs. Pochodzi z Puerto Rico z biednej rodziny i wychowywał się u boku starszego brata, który był uważany przez rodziców za chwałę ich rodziny w przeciwieństwie do Cisco, którego uważano za czarną owcę. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Barry Allen i Caitlin Snow, z którymi na co dzień potajemnie współpracuje, chroniąc Central City przed zagrażającymi mu niebezpieczeństwami.

Znacznie później Cisco odkrył, że wybuch akceleratora cząsteczek miał również wpływ na niego i zyskał niesamowite zdolności związane z wibracjami energii rzeczywistości. Tym samym zaczął się szkolić, przybierając kostium superbohatera znanego jako Vibe.

Osobowość[]

Cisco jest wyjątkowo inteligentnym, młodym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru. Z tego względu na pierwszy rzut oka wydaje się być osobą traktującą życie dość lekko, jednakże swoją pracę, jak i pomoc Barry'emu, wykonuje z niezwykłym skupieniem i poświęceniem. Harrison Wells jest dla niego mentorem, dlatego ciężko jest mu uwierzyć , że to on zabił matkę Barry'ego. Zaawansowane umiejętności techniczne pozwalają mu zbudować urządzenia wykorzystywane potem przez zespół, stworzył także m.in. hełm Spartana czy Okrzyk Kanarka. Jego relacje z rodziną nie są zbyt dobre. Wynika to z faworyzowania i idealizacji jego brata Dantego i niezrozumienia jego pasji oraz zainteresowań. W związku z powyższym ogranicza kontakty z bliskimi do minimum. Jednakże dowodzi swoich uczuć do bliskich, kiedy zdradza tożsamość Flasha jednemu z jego głównych wrogów, Leonardowi Snart, aby uratować swojego brata. Cisco doskonale orientuje się w świecie komiksów, filmów. Nie dziwi więc to, z jaką łatwością przychodzi mu nadawanie pseudonimów wrogom, z jakimi muszą się zmierzyć.

Moce i zdolności[]

Moce [byłe][]

Otwieranie wyłomów

 • Manipulacja energią międzywymiarową – Cisco potrafi nawiązać połączenie z różnymi wibracjami multiwersum, które może manipulować. W taki sposób jest on w stanie zobaczyć zdarzenia z przeszłości, przyszłości oraz mające miejsce w wymazanych liniach czasu. Moce te pozwalają mu również generować ze swoich dłoni potężne fale uderzeniowe, przy czym nie jest on w stanie czynić to w pełni świadomie. Umiejętności te wiążą się z niebezpieczeństwem w postaci ogromnego wysiłku dla jego organizmu, kiedy dochodzi do znaczących modyfikacji czasu. Najwcześniejszym tego objawem jest krwotok z nosa, a jeśli nie zostaną one usunięte, wówczas jego stan będzie podlegał nieustannemu pogorszeniu. W końcu może dojść do powstania krwiaka w mózgu lub zatrzymania akcji serca. Samo ciało stanie się przezroczyste, aż zacznie się rozpadać. Jedynie przywrócenie pierwotnego przebiegu zdarzeń pozwoli na poprawę jego stanu.
 • Podróże między światami równoległymi – manipulacja energią między wymiarową pozwala Cisco otwierać portale do innych wymiarów, światów i rzeczywistości. Zdolność ta wymaga od niego całkowitego skupienia i świadomości tego, co jest dokładnie jego celem.
 • Mentalne połączenie – Vibe, Pogłos oraz Gypsy posiadają szczególną zdolność połączenia mentalnego. Dzięki niemu postacie mogą śledzić innych, czy szybko przenieść się do lokacji, w której się znajdują.

Zdolności[]

 • Geniusz – Cisco jest bardzo inteligentny i pomysłowy, obie te cechy sprawiają, że odgrywa znaczącą rolę w drużynie Flasha, a także dość często pomaga mścicielom w kwestiach technologicznych. Posiada również niszowe zdolności hakerskie, z których jednakowoż rzadko korzysta.
 • Zdolności techniczne – Cisco jest wysoce wyszkolonym inżynierem, jako że pomagał w budowie akceleratora cząsteczek i tworzy dla drużyny przeróżne urządzenia i bronie, takie jak np. opaska chroniąca przed atakami telepatycznymi Grodda. Ponadto stworzył dla Barry'ego Allena kilka wersji kombinezonu zdolnego wytrzymać ekstremalne warunki powstałe w trakcie korzystania z superszybkości. Z jego umiejętności korzystali również członkowie drużyny Zielonej Strzały.

Biografia[]

Wczesne życie[]

We wczesnych latach szkolnych, Cisco miał prześladowcę – Jake'a Pucketta, który spuszczał geniuszowi głowę w muszli klozetowej, kiedy ten nie pozwalał mu przepisać pracy domowej[1]. Będąc nastolatkiem, Ramon poznał Melindę Tores, którą uważał za miłość swojego życia. Dziewczyna jednak dała mu kosza, gdyż Dante powiedział jej, że ich miłość psuje marzenia Cisco, który zamierza zostać kapłanem, będąc w rzeczywistości zazdrosnym o brata. Od młodych lat Ramon pokazywał zainteresowanie mechaniką, ale jego talent był uznawany przez jego rodzinę za mało ważny, a całą uwagę poświęcano muzycznemu hobby Dantego. Chłopak, wiedząc, że nie ma wsparcia i nie jest doceniany przez najbliższych, postanowił sobie kontynuować prace w osiągnięciu swojego marzenia. W końcu został zatrudniony w S.T.A.R. Labs, gdzie w doktorze Wellsie odnalazł drugiego ojca, znacznie oddalając się od swojej rodziny, w efekcie czego unikał każdych urodzin brata[2].

Stub.svg Informacje zawarte w tej sekcji mogą być nieaktualne. Jeśli możesz, popraw je.

Występy[]

 „Arrow[]

 1. Człowiek w kapturze
 2. Dzielni i odważni
 3. Złamana Strzała
 4. Legendy dnia wczorajszego
 5. Invasion!

Flash[]

 1. Pilot
 2. Najszybszy człowiek na świecie
 3. Rzeczy, przed którymi nie uciekniesz
 4. Po złej stronie
 5. Plastik
 6. Narodziny Flasha
 7. Awaria prądu
 8. Flash kontra Arrow
 9. Człowiek w żółtym kombinezonie
 10. Zemsta złoczyńców
 11. Dźwięk i wściekłość
 12. Szaleję za tobą
 13. Chodząca bomba atomowa
 14. Opad promieniotwórczy
 15. Nie w porę
 16. Czas złoczyńców
 17. Tricksterzy
 18. Wszyscy razem!
 19. Kim jest Harrison Wells?
 20. Pułapka
 21. Grodd
 22. Niebezpieczne lotnisko
 23. Wystarczająco szybki
 24. Człowiek, który uratował Central City
 25. Flash z dwóch światów
 26. Co za rodzinka!
 27. Moc Firestroma
 28. Ciemność i światło
 29. Zoom wkracza do gry
 30. Goryle atakują
 31. Legends of Today
 32. Biec, by się zatrzymać
 33. Energia potencjalna
 34. Reverse-Flash powraca
 35. Jeszcze szybciej
 36. Witamy na Ziemi-2
 37. Ucieczka z Ziemi-2
 38. King Shark
 39. Trajektoria
 40. Skok w przeszłość
 41. Przeciwko Zoomowi
 42. Powrót do normalności
 43. Rupture
 44. Zbiegły dinozaur
 45. Niepokonany
 46. Najważniejszy wyścig
 47. Flashpoint
 48. Paradoks
 49. Magenta
 50. Nowe zagrożenie
 51. Potwór
 52. Cień
 53. Killer Frost
 54. Inwazja!
 55. Prezent
 56. Pożyczanie problemów z przyszłości
 57. Żywi lub martwi
 58. Niedotykalny
 59. Atak na Gorilla City
 60. Atak na Central City
 61. Gniew Savitara
 62. Powrót do Mocy Prędkości
 63. Duet
 64. Abra Kadabra
 65. Flash z przyszłości
 66. Wiem, kim jesteś
 67. Przyczyna i skutek
 68. Infantino Street
 69. Meta
 70. The Flash Reborn
 71. Mixed Signals
 72. Luck Be A Lady
 73. Elongated Journey Into Night
 74. Girls Night Out
 75. When Harry Met Harry...
 76. Therefore I Am
 77. Kryzys na Ziemi-X: część 3
 78. Don't Run
 79. The Trial of The Flash
 80. The Elongated Knight Rises
 81. Honey, I Shrunk Team Flash
 82. True Colors
 83. Subject 9
 84. Enter Flashtime
 85. Run, Iris, Run
 86. Null and Annoyed
 87. Lose Yourself
 88. Fury Rogue
 89. Therefore She Is
 90. Harry and the Harrisons
 91. Think Fast
 92. We Are The Flash

Vixen[]

 1. Trial By Fire
 2. Family Reunion

Legends of Tomorrow[]

 1. Misja ratunkowa
 2. Inwazja!
 3. Kryzys na Ziemi-X: część 4

Supergirl[]

 1. Meduza
 2. Kryzys na Ziemi-X: część 1

Freedom Fighters: The Ray[]

 1. A Hero Rises

Ciekawostki[]

Przypisy[]

 1. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Narodziny Flasha” wyemitowany 18 listopada 2014 roku.
 2. Pierwszy sezon serialu „Flash”, odcinek „Zemsta złoczyńców” wyemitowany 20 stycznia 2015 roku.

Zobacz też[]

Advertisement