FANDOM


Cayden James (zm. 8 lutego 2018 roku) – założyciel i lider Helix ceniony za swoje zdolności hakerskie. Jego haktywistyczne działania sprawiły, że A.R.G.U.S. zaczęło się nim interesować i ostatecznie aresztowało, przetrzymując w celi w nieludzkich warunkach. Ostatecznie jednak jego organizacja z pomocą Felicity uwolniła go, lecz wyjście na wolność nie poprawiło mu humoru, bowiem obiecał sobie, że zniszczy osobę, która zabiła jego syna, czyli Zieloną Strzałę. Opracował plan, odkrył jego tożsamość i zebrał kryminalistów, z którymi wcielał go w życie, niszcząc Star City i Olivera Queena.

Plan „Arclight” ostatecznie kończył się wybuchem bomby w mieście, która miała pomścić jego syna. W ostatnim momencie mężczyzna dowiedział się, że to ktoś z jego zespołu stoi za zabójstwem Owena, lecz trafił do więzienia, gdzie został ostatecznie zamordowany przez prawdziwego zabójcę syna – Ricardo Diaza.

Osobowość Edytuj

Cayden jest tajemniczym człowiekiem, grającym drużynowo. Wpłynął na wiele osób i ich ukształtował, podobnie jak Alenę. Nie mógł zrozumieć, dlaczego dziewczynie nie podobał się jego plan i kiedy dowiedział się, że ta zaczęła działać z Felicity przeciwko niemu, nakazał jej obie zabić, nie wykazując najmniejszych skrupułów. W swoich słowa przekazuje wiedzę, a także popisuje się inteligencją. Ceni sobie lojalność i nie zachowuje się egoistycznie, dbając o swoich sojuszników, co pokazał w przypadku Czarnej Syreny. Mimo swojej złej osobowości Cayden starał się dbać o syna, któremu poświęcał za mało czasu. Kochał go tak bardzo, że postanowił obejrzeć na żywo jego zawody koszykarskie, wiedząc, iż A.R.G.U.S. wydało rozkaz aresztowania jego osoby. Kiedy dowiedział się, że Owen został zamordowany, jego osobowość uległa diametralnej zmianie. Postanowił wykończyć tego, kto był za to odpowiedzialny, uważając za cel Olivera Queena. Dopiero gdy na jaw wyszło, że za zbrodnią stoi ktoś z jego zespołu, James zrozumiał swój błąd do tego stopnia, że będąc w areszcie, wydał Queenowi swoich sojuszników i ich kryjówki.

Moce i zdolności Edytuj

Zdolności Edytuj

Zielona Strzała samotnie atakuje Caydena i ucieka pod naporem liczebności jego sojuszników (4)

Zdolności techniczne Caydena

 • Geniusz – Cayden jest swoistym geniuszem posiadającym ogromną wiedzę dotyczącą informatyki, historii czy też ekonomii. Swoją inteligencję przejawia, chociażby w rozmowach z innymi, porównując swoje osiągnięcia do osiągnięć innych ludzi zapamiętanych przez historię.
 • Ekspert w hakowaniu – dzięki niezwykłym zdolnością informatycznym, Cayden był niesamowitym hakerem, zdolnym do włamania do dowolnego komputera, systemu, czy serwera na świecie. Poprzez swoje zdolności zdobył szacunek członków Helix, którzy uważają go za cenny dar.

Biografia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Cayden James zostaje aresztowany przez ARGUS (2)

Aresztowanie Caydena podczas meczu

Kiedy Alena dołączyła do Helix, natychmiast postanowiła podejść do biurka Caydena Jamesa i poznać legendę, którą podziwia. Ten był aktualnie w trakcie „dopinania ostatniego guzika” w swoich ostatnich haktywistycznych działaniach i kiedy tylko skończył, przywitał kobietę, uważając, iż będzie im się dobrze współpracowało, po czym wyszedł z siedziby spotkać się z synem. Następnego dnia, kiedy Alena zauważyła, iż mężczyzna zamierza opuścić kryjówkę, podbiegła do niego i poinformowała, iż A.R.G.U.S. dowiedział się, kto stoi za ostatnimi działaniami hakerskimi i wydali nakaz aresztowania Jamesa. Mężczyźnie jednak mocno zależało, aby zobaczyć mecz syna i udał się na miejsce, gdzie mimo wszystko został aresztowany, mimo próśb, aby agenci pozwolili mu obejrzeć zawody do końca[1].

Po kilku miesiącach spędzonych w areszcie, dokładnie 1 lutego 2017 roku jeden z agentów poinformował Caydena, że jego syn został zamordowany. Mężczyzna popadł w paranoje i przez kolejne dni planował, jak pomścić Owena[1].

Wielkie plany Edytuj

Cayden James resuce

Wyciągnięcie z celi

Cayden James był cenionym członkiem Helix z powodu swoich niezwykłych zdolności. Opracowywał urządzenie zdolne do wyśledzenia kogoś za pomocą GPS poprzez bicie serca celu, kiedy to został porwany przez A.R.G.U.S. i więziony przez agentów w tajnym więzieniu. Po pewnym czasie przyjaciele mieli okazje do wydostania mężczyzny i zdobyli klucze do celi agenta Pierce'a i agentki Ditkoff, po czym z pomocą Felicity uwolnili Caydena i bezpiecznie uciekli przed mścicielami. Niedługo po tym, James wraz z Aleną zadecydował, że panna Smoak może być dla nich zagrożeniem z powodu powiązań między nią a A.R.G.U.S., więc oddalili się od kobiety, dziękując jej wcześniej za pomoc urządzeniem potrzebnym do wyśledzenia zabójcy[2].

Cayden znacznie się zmienił podczas pobytu w więzieniu, opracowując plan zniszczenia internetu. Szukając sprzymierzeńców, zainteresował się postacią Czarnej Syreny, którą uratował i zabrał z Lian Yu. Niedługo po tym mężczyzna przedstawił swoje plany Alenie, której nie podobały się zamiary mężczyzny. Nie widząc lojalności w dziewczynie, James spoliczkował ją, zmuszając do ucieczki. Będąc w Corto Maltese dowiedział się, że ta działa przeciwko niemu i próbowała namierzyć jego telefon. W związku z tym zaraz po powrocie do Star City Cayden zamierzał zając się nią i Felicity Smoak, które współpracowały ze sobą, aby go powstrzymać. W zabójstwie przeszkodzili mu mściciele, więc postanowił uciec. Mimo wszystko posiadał odciski palców trzech pracowników Międzynarodowego Spisu Domen, co pozwoliło mu dostać się do głównej serwerowni internetu. Tam James rozpoczął swoje zadanie, zostawiając „wykończenia” dla panny Smoak, dzięki czemu cała wina nie spadłaby na niego. Ich plan się powiódł, mimo iż bohaterowi uważali, że wygrali. W rzeczywistości Cayden potrzebował czego innego, co osiągnął, a za pomoc Czarnej Syreny odpłacił jej urządzeniem, które uniemożliwi namierzenie jej osoby w momencie, kiedy ta używa swoich mocy[3].

Cayden James zbiera elementy do bomby

Konstruowanie bomby

Po aresztowaniu Queena przez FBI Laurel kontynuowała swoje plany z Caydenem, chcąc podłożyć bombę pod stadionem na koncercie Billy'ego Joela. Mściciele bezskutecznie próbowali ich powstrzymać, lecz przestępcom udało się zbiec. Dopiero później podczas koncertu James osobiście spotkał się twarzą w twarz z łucznikiem, którego oskarżył o przyczynienie się do śmierci syna - Owena Posta. Sama bomba była tylko pretekstem do spotkania z mścicielem, aby przedstawić mu swój plan zemsty. Kryminaliści uciekli, przyczyniając się do wejścia w życie ustawy przeciw mścicielom, utrudniając tym samym pracę bohaterom[4].

Cayden nakazał Laurel porwać Quentina Lance'a i zostawić Theę jako posłańca dla mścicieli, która miała przekazać im telefon. Gdy tylko go otrzymali, James zadzwonił do Olivera i wysunął żądania. Chciał zyskać pewne urządzenie zasilające z A.R.G.U.S. w zamian za oddanie Queninta żywego, na co Queen przystał. Bohaterowie nie zdawali sobie jednak sprawy, że w bunkrze Laurel kilka miesięcy temu założyła kamery, dzięki którym przestępca wiedział, iż Curtis zmodyfikował sprzęt. Kiedy nastał moment wymiany, Cayden wyjawił łucznikowi prawdę o swoim odkryciu, nakazując tym samym zamordować Quentina. Mściciele ponownie wyszli z pułapki cało, lecz James wciąż miał przewagę, bowiem wraz ze swoim zespołem doprowadził do zniszczenia połowy drużyny bohaterów, sugerując przy tym swoim sojusznikom, że to nie jest koniec[5].

Pomszczenie syna Edytuj

Zielona Strzała samotnie atakuje Caydena i ucieka pod naporem liczebności jego sojuszników (7)

Odkrycie kart przez łucznikiem

Cayden wraz z Laurel i Diazem odwiedził Jerry'ego Bertinelliego, do którego przestępcy mieli propozycję. Chcieli bowiem, aby przemyślał sprawę sprzedania im portu – ostatniej rzeczy należącej do rodziny Bertinellich. Oczekując nieco później na odpowiedź w opuszczonym hangarze, zaatakował ich Zielona Strzała. Łucznik nie spodziewał się, że Cayden posiada liczne wsparcie i zdecydował się uciec, aby uniknąć walki. Kilka godzin później nadszedł moment transakcji z Bertinellim, z którym przestępcy spotkali się w jego porcie. Tam również pojawił się łucznik, który współpracował z Jerrym. Kryminaliści okazali się jednak sprytniejsi, ponownie prowokując bohatera do ucieczki i zabijając Bertinelliego. Niedługo po tym Vincent czyścił bronie w kryjówce, kiedy to Cayden chciał upewnić się, czy Drake nie będzie stanowiła dla niego problemu[6].

Cayden rozpoczął wcielać w życie swój plan przeciw Star City, przychodząc do biura burmistrza Queena i wysuwając żądania pieniężne. Wszystko po to, aby pomału zniszczyć mężczyznę za to, co ten zrobił jego synowi. W przeciwnym razie haker sprowadzał chaos na ulicach miasta za pomocą urządzenia, które skonstruował i które umożliwiało mu kontrolowanie całej infrastruktury Star City. Queen jednak nie zamierzał negocjować z terrorystami i przekazał opinii publicznej, że Cayden James grozi miastu. Tym samym spełnił cel wroga, o którym burmistrz nawet nie wiedział. Po tym wszystkim mężczyzna wysłał Vincenta Sobela i Shecka, aby zaatakowali jedną z bezpiecznych stref miasta, gdzie to mężczyźni spotkali się z oporem mścicieli. Do bazy po wszystkich wrócił cało tylko Vigilante, a sam Queen zaczął wysyłać przelewy na podane konto[7].

Zespół Caydena Jamesa odkrywa zdradę Sobela (3)

Torturowanie zdrajcy

Członkowie drużyny Jamesa podejrzewali Vincenta Sobela o zamordowanie Shecka, lecz ten nie przyznawał się do tego faktu. Dopiero kilka godzin później Cayden przejrzał sojusznika i z pomocą Anatoly'ego porwał go, a następnie wspólnie z Diazem torturował. Chcąc podpuścić obie drużyny mścicieli w pułapkę, poszukiwana przez nich bomba została przewieziona w inne miejsce, a sam Vigilante ostatecznie został zamordowany przez Czarną Syrenę z rozkazu Caydena[8].

Wiedząc, że po ostatnich przeżyciach mściciele ruszą sprawdzić starą siedzibę drużyny Caydena, mężczyzna przygotował monitory, dzięki którym przekazał bohaterom informacje, iż wieczorem uruchomi w mieście bombę. Zaraz po tym James oficjalnie zakończył współpracę z sojusznikami, którym obiecał transport z miasta i przelanie pieniędzy na ich konta bankowe. Kilka godzin później przed jego samochodem za sprawą Flasha pojawili się Zielona Strzała i Spartan, którzy pokazali mężczyźnie rozkodowane nagranie ujawniające prawdziwego zabójcę jego syna, Karla Iscove. Zdziwiony w meta-danych pliku odkrył informacje, iż to któryś z jego byłych sojuszników stoi za tym wszystkim. Opracowując szybko nowym plan, nakazał mścicielom dostarczyć im pannę Lance, Diaza i Knyazeva w określone miejsce do końca dnia, grożąc aktywacją bomby[1].

Ricardo Diaz morduje Caydena Jamesa (1)

Śmierć Caydena z rąk Diaza

Zgodnie z planem wszyscy pojawili się na miejscu, a wraz z nimi przybył William Clayton – syn Queena. James był zachwycony odwagą młodzieńca, lecz szybko przeszedł do określenia zdrajcy w przestępcach. Ku jego zdziwieniu zgłosiła się Laruel, która zakuta podeszła do mężczyzny i zaczęła go obrażać. Ten wiedząc, iż kobieta kłamie, spoliczkował ją, nie zdając sobie sprawy, iż aktywator bomby zakłóca działanie obroży blokującej meta-geny. Tym samym Laurel udało się uwolnić i narobić bałaganu, ogłuszając Caydena i pozwalając pozostałym uciec. Kiedy James się obudził, chwycił detonator, który trzymał William. Nie widząc innego wyjścia i wciąż uważając, iż to łucznik jest odpowiedzialny za śmierć jego syna, haker postanowił uruchomić bombę, lecz mściciel zareagował w ostatnim momencie, odbierając mu urządzenie. Tym samym Cayden trafił do aresztu, gdzie przemyślał swoje poczynania. Kiedy w pokoju przesłuchań pojawił się burmistrz Queen, mężczyzna przeprosił za wszystko, widząc swój błąd i wręczając mu listę kryjówek jego sojuszników. Gdy Oliver wyszedł, kolejnym gościem stał się Ricardo Diaz, który zamordował z zimna krwią Caydena, mówiąc konającemu mężczyźnie, iż to on zabił Owena Posta[1].

Występy Edytuj

ArrowEdytuj

 1. Dangerous Liaisons
 2. Reversal
 3. Thanksgiving
 4. Irreconcilable Differences
 5. Divided
 6. We Fall
 7. All for Nothing
 8. The Devil's Greatest Trick

Ciekawostki Edytuj

 • Twarz Caydena nie została pokazana, podczas jego debiutu lecz ukazano ją dopiero w odcinku „Reversal”.

Galeria Edytuj

Sceny z serialu „ArrowEdytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „The Devil's Greatest Trick” wyemitowany 8 lutego 2018 roku.
 2. Piąty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Dangerous Liaisons” wyemitowany 26 kwietnia 2017 roku.
 3. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Reversal” wyemitowany 3 listopada 2017 roku.
 4. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Thanksgiving” wyemitowany 23 listopada 2017 roku.
 5. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Irreconcilable Differences” wyemitowany 7 grudnia 2017 roku.
 6. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „Divided” wyemitowany 18 stycznia 2018 roku.
 7. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „We Fall” wyemitowany 25 stycznia 2018 roku.
 8. Szósty sezon serialu „Arrow”, odcinek „All for Nothing” wyemitowany 1 lutego 2018 roku.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.