FANDOM


A Whole World Out There” – jedenasty odcinek serialu „Constantine”, który wchodzi w skład pierwszego sezonu. Amerykańska premiera miała miejsce 30 stycznia 2015 roku na kanale NBC. Data premiery w Polsce nie jest jeszcze znana.

Opis Edytuj

Nieudany eksperyment sprowadza grupkę studentów do nieznanego alternatywnego wymiaru, w którym władzę sprawuje maniakalny morderca rządny krwi. Bezradnych cywili może uratować tylko John Constantine wraz z przyjacielem – Ritchiem Simpsonem.

Streszczenie Edytuj

Students first time travel to Shaw World (25)

Egipski rytuał

Czwórka studentów postanowiła odpocząć od codziennych zajęć i wspólnie udali się bawić na cmentarzu w nocy nad grobem Jacoba Shawa. Posiadający jego dziennik Adam zaproponował, aby odprawili rytuał umożliwiający podróż do innego świata. Podpici młodzieńcy nie zdawali sobie sprawy z tego, jakie to niebezpieczne i nie myśleli, że jest to w ogóle możliwe. Rytuał się udał, a każdy z nich został przeniesiony do innego pomieszczenia w dziwnym domu, w którym zastali prawdopodobnego właściciela – Shawa. Przeraźliwy krzyk Mirandy wyciągnął ich wszystkich z transu, co pozwoliło im wrócić do normalnego życia. Tymczasem John odpoczywał w młynie, rozmawiając z odbiciem Gary’ego Lestera w magicznym lustrze. Nagle pojawił się Manny, który próbował zmusić egzorcystę do pracy. Udało mu się dopiero wtedy, kiedy wspomniał o starym przyjacielu – Ritchiem Simpsonie.

Tymczasem Ritchie wykładał lekcje za pomocą dyktafonu na uniwersytecie. Po zakończonych zajęciach z tłumu uczniów usłyszał pytanie od Constantine’a, zdając sobie sprawę z faktu, iż jego dzień będzie popsuty przez byłego przyjaciela. Zabrał go do swojego gabinetu, gdzie dowiedział się o śmierci Gary’ego Lestera i o tym, że coś mrocznego dzieje się wokół jego osoby, a John zamierza stawić temu czoła. Rozmowę przerwał telefon do profesora od jednego z uczniów, Adama, który poinformował o swojej nieobecności związanej z nieoczekiwaną śmiercią przyjaciela. Oboje natychmiast udali się na miejsce zdarzenia, gdzie egzorcysta ukradkiem wykradł policjantowi notatki, dowiedziawszy się tym samym o przyczynie zgonu. Wieczorem przed szkołą na czuwaniu związanym ze śmiercią ucznia, Ritchie i John spotkali się z Lily, od której dowiedzieli się o tym, co czwórka robiła kilka dni temu.

Ritchie sees John's pain (1)

Zauważenie swojej winy

Jeszcze tej samej nocy John postanowił samotnie sprawdzić sprawę i udał się na cmentarz opisywany przez Lily. Tam zaskoczyła go obecność Manny’ego, który próbował pokazać mężczyźnie błąd dotyczący przyjaciół, który wciąż popełnia. Podczas rozmowy John odnalazł poszlakę nad jednym z grobów, więc postanowił użyć zaklęcia ukazującego runy. Tym samym dowiedział się, że był tutaj odprawiany magiczny rytuał, powiązany z egipską kulturą. Zaraz po tym Constantine wrócił do biura Ritchiego, któremu przedstawił swoje odkrycie. Właśnie wtedy profesor przypomniał sobie o dzienniku Jacoba Shawa, który posiadał. Mężczyzna opisywał tam podróże do innych światów, które zakończyły się dla niego tragiczne. Ku zaskoczeniu, dziennik zniknął z kolekcji Simpsona, co dało mu do zrozumienia, że jest przyczyną problemów kampusu.

Zrozumieli również, że Adam może próbować tam wrócić i jak najszybciej udali się na cmentarz. Na ratunek było już jednak za późno, gdyż na ciele chłopaka zaczęły pojawiać się cięte rany obronne, które w końcu doprowadziły go do wykrwawienia. W świecie Shawa wszystko wyglądało inaczej, bowiem Adam starał się obronić Mirandę przed Jacobem. Niedługo po tym Ritchie i John wrócili do kampusu, gdzie dowiedzieli się o śmierci Mirandy, którą znaleźli martwą w studiu tanecznym. Simpson zaczął w końcu rozumieć, jak się czuje Constantine i co skrywa. Uznał, iż oboje są jak rak, który rozsiewa chorobę dalej i dalej. Mimo to pamiętali o tym, że jeszcze jedną osobę mogą uratować i odwiedzili Lily, której przekazali wiadomość o śmierci Adama. Przerażoną dziewczynę zabrali do młyna, gdzie ich celem było zajęcie się jej problemem. Chwila nieuwagi sprawiła, że Lily spojrzała w telefon i nieświadomie przez odbicie trafiła do drugiego świata.

Ritchie, John and Lily leave Shaw World (9)

Przebudowa świata Shawa

Tam tymczasem Adam i Miranda spotkali Cartera, starając się wspólnie zrozumieć, co im się przytrafiło. Nagle w pomieszczeniu pokazał się Shaw, który próbował im wszystko wytłumaczyć na swój szalony sposób, po czym nakazał im uciekać, grożąc śmiercią. Tylko Adam pozostał w bezruchu, rozumiejąc zasady tego świata, narażając się tym samym na niebezpieczeństwo. Niedługo po tym Adam znalazł Lily i zdając sobie sprawę z tego, że może się jeszcze uratować, postanowił postarać się jej pomóc. W tym samym czasie Ritchie i John po małej sprzeczce postanowili sami odwiedzić ten mistyczny świat i odprawili rytuał, który pozwolił im tam wkroczyć. Chwilę później odnaleźli siebie i wspólnie podążali dalej, gdzie to Simpson miał okazję wykazać się tym, o czym uczył się przez lata – modyfikacja światów. Nie zdawali sobie sprawy z faktu, że Shaw ich obserwował, aż w końcu postanowił się ukazać. Ritchie zrozumiał wtedy, że w legendzie o drugim życiu Jacoba było źdźbło prawdy. Rozwścieczeni mężczyźni próbowali walczyć z wrogiem, lecz to był jego świat i on posiadał tu władzę, raniąc ich. Constantine wytłumaczył Ritchiemu, że rany, które im zadaje, nie są prawdziwe i może z tym walczyć. Tym samym profesor nabrał odwagi, wstał i zaczął modyfikować świat na przekór zasad Shawa, niszcząc go raz na zawsze.

Przez ten czyn mieszkanie zaczęło się zawalać, co zmusiło Ritchie’go i Johna do ucieczki. Po chwili do wyjścia przyprowadzili Lily przyjaciele, którzy sami nie mogli opuścić tego miejsca. Tym samym Simspon pokazał dziewczynie, jak ma wyjść z tego świata. Constantine rozumiał, że Ritchie może chcieć tutaj zostać, gdyż widział potencjał tego miejsca, którego Shaw nie dostrzegał. Sam wrócił do rzeczywistości i obserwował, a po chwili Ritchie również wrócił. Po otrząśnięciu się i powrocie do nauczania profesor przestał wykorzystywać na wykładach dyktafon i sam mówił – nauczał na podstawie tego, co przeżył.

Obsada Edytuj

Ścieżka dźwiękowa Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Budynek, w którym John Constantine i Ritchie Simpson prowadzili konwersacje nazywał się Bradstreet Hall. Nazwa ta jest odniesieniem do Tima Bradstreeta, który tworzył szatę graficzną komiksom z serii „Hellblazer”.

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.